Kina CATL i Srbija potpisali sporazum o izgradnji fabrike litijumskih baterija u Zrenjaninu

Objavljeno:

CATL, vodeći svetski proizvođač baterija za električna vozila, i Vlada Srbije potpisali su memorandum o izgradnji fabrike u Zrenjaninu. Investicija vredna 2 milijarde evra donosi nove tehnologije, radna mesta i jača zelenu ekonomiju Srbije od 2026 godine.

Od: u kategoriji: Vesti

Uvod

Dana 25. juna 2025 u Beogradu je potpisan memorandum o razumevanju između kompanije Contemporary Amperex Technology Co Limited iz Kine poznatije kao CATL, i Vlade Republike Srbije. Predviđeno je da u Zrenjaninu počne izgradnja fabrike litijumskih baterija za električna vozila visoke energetske gustine. Projekat je vredan oko 2 milijarde evra i predstavlja najveću pojedinačnu direktnu investiciju iz Kine u Srbiji do sada.

Fabrika će koristiti najnovije tehnologije iz oblasti razvoja baterijskih ćelija, uključujući anode od silikonskih materijala i katode s nikalom, kobaltom i aluminijumom. Rok za početak prve faze izgradnje je januar 2026 godine, a planirano je da prva linija za montažu baterija počne s radom u maju iste godine. U nastavku teksta razmotrićemo pozadinu saradnje, tehničke i ekonomske aspekte, uticaj na lokalnu zajednicu, prednosti za automobilsku industriju, kao i izazove koji su pred Srbijom i partnerima.

Pozadina i motivacija

Investicija u proizvodnju litijumskih baterija prati globalni rast potražnje za električnim vozilima i zelene tehnologije. Prema podacima Međunarodne agencije za energiju potražnja za baterijama porasla je tri puta u poslednje četiri godine; očekuje se da će do 2030 dostići kapacitet od preko 3 teravat-časova godišnje. Serija strateških dokumenata EU i Srbije definiše zelenu tranziciju kao ključni prioritet za smanjenje emisije gasova s efektom staklene bašte i za diversifikaciju industrijske proizvodnje.

Srbija je kroz Nacionalni plan za obnovljivu energiju obezbedila finansijske i poreske podsticaje za investitore u sektor čistih tehnologija. Pozicija Srbije kao tranzitne tačke između EU i zemalja Zapadnog Balkana, zajedno s povoljnim energetskim cenama i razvijenom elektroenergetskom mrežom, čine je pogodnom lokacijom za fabriku visokog tehnološkog profila.

Tehnički detalji fabrike

Kapaciteti i tehnologija

Fabrika će imati četiri proizvodne linije kapaciteta po 10 gigavat-časova godišnje, s mogućnošću proširenja na šest linija u drugoj fazi. Planirana oprema obuhvata sintezu elektroda, rolovanje ćelija, sečenje i pakovanje, kao i testiranje na kapacitet i bezbednosne karakteristike.

U proizvodnom procesu koristiće se vodonik-azot atmosferske peći za sintezu materijala visokog kapaciteta; to omogućava poboljšanje radnog ciklusa i produžavanje životnog veka baterija. Svi materijali za anodu i katodu biće dobavljeni iz domaćih i evropskih izvora, uz podršku investicije u logističke lance.

Energetska i ekološka infrastruktura

Za pogon fabrike koristiće se obnovljiva energija iz vetroparkova na Dunavskom potezu; dodatna količina energije obezbediće se putem solarnih panela na krovu proizvodnih hala. Plan je da se emisioni otisak fabrike održi na nivou ispod 50 kilograma CO₂ po kWh proizvedene baterije. U sklopu kompleksa izgradiće se reciklažni centar za otpadne materijale i višekratnu regeneraciju litijuma i kobalta.

Ekonomski benefiti

Radna mesta i razvoj regije

Preko 1500 direktnih radnih mesta u proizvodnji dodatno će pokrenuti zapošljavanje u segmentima logistike, komunalnih službi i usluga. Procena je da će indirektna zapošljavanja u podršci i maloprodaji dostići broj od preko 4000 radnika. Zrenjanin i okolne opštine dobiće centar izvrsnosti u obrazovanju za baterijsku tehnologiju kroz saradnju s Tehničkim fakultetom u Novom Sadu i stranim univerzitetima.

Porezi i subvencije

Vlada Srbije je osigurala porezne olakšice u vidu oslobađanja od poreza na dobit prvih deset godina, kao i subvencionisane kredite za izgradnju i ulaganje u istraživanje i razvoj. Investitori će imati pravo na povraćaj PDV-a za robu, opremu i usluge u vrednosti do 25 % ukupne investicije. Takođe je predviđen fond za obuku radne snage od 10 miliona evra godišnje.

Uticaj na automobilsku industriju

Fabrika će proizvoditi baterijske module za vozila lokalnih i evropskih proizvođača električnih automobila. Srbija je već domaćin rimskog Fijat fabrikom i Mercedes pogonom za motore; nova investicija CATL-a omogućava formiranje integrisanih proizvodnih lanaca od komponente do gotovog proizvoda.

Prednosti za proizvođače automobila uključuju skraćenje logističkih rokova, smanjenje troškova transporta i povećanje kontrolе kvaliteta. Uvođenje Just in Time principa omogućava bržu montažu vozila i fleksibilnost u prilagođavanju proizvodnje potražnji.

Obrazovanje i istraživanje

U sklopu projekta potpisani su i memorandumi o saradnji sa Univerzitetom u Novom Sadu i Beogradskim univerzitetom; planira se osnivanje Centra za istraživanje baterijskih materijala s modernim laboratorijama. Studenti hemijskog i elektrotehničkog smera dobijaju priliku za praksu i rad na inovativnim projektima.

Osim toga, CATL će finansirati stipendije za postdiplomske studije u Kini i Nemačkoj, te organizovati letnje škole u Zrenjaninu. Time će se stvoriti novi kadar inženjera specijalizovanih za energetsku tehnologiju i istraživanje novih materijala.

Izazovi i rizici

Nabavka sirovina

Globalna potražnja za litijumom i kobaltom raste; zato će Srbija morati da razvije sigurne lance snabdevanja i investira u reciklažu starih baterija. Potreban je strateški fond za skladištenje sirovina i diverzifikaciju izvora.

Regulativa i bezbednost

Srbija će ažurirati zakon o energetskim izvorima kako bi uvela standarde skladištenja vodika i gasova potrebnih za sintezu materijala. Bezbednosni protokoli u pogonima moraju odgovarati ISO standardima 45001 i IEC normama za električne sisteme.

Finansijska stabilnost

Iako su subvencije značajne, država mora osigurati dugoročnu fiskalnu održivost kako se subvencije ne bi ukidale pre vremena. Potrebno je pripremiti plan za postepeno smanjenje olakšica paralelno s dostizanjem samoodrživosti proizvodnje.

Uporedni primeri iz sveta

U Evropi su Tesla gigafabrike i korejski LG pogoni pokazali da je cena litijum-ionske baterije pala za oko 30 % u poslednje tri godine zahvaljujući ekonomiji obima i napretku tehnologije. U SAD je Ford potpisao partnerstvo s SK Innovation za postavljanje pogona u Kentakiju. Srbija sada koristi model izgradnje u saradnji s vodećim svetskim igračima i domaćim kompetencijama.

Lokalna zajednica i socijalni efekti

Dok su očekivanja velika, lokalno stanovništvo postavlja pitanje odhoda vode za potrebe hlađenja i rizične emisije tokom početnih faza. Vlada je obećala monitoring kvaliteta vazduha i širenje vodovodne mreže prema pogonu. Urađena je analiza uticaja na životnu sredinu i planira se javna rasprava za transparentnost procesa.

Preporuke za vlast i investitore

  1. Podrška malim dobavljačima da bi lokalne firme ušle u lanac proizvodnje

  2. Jasne komunikacione kanale s građanima o napretku radova i ekološkim merama

  3. Programi prekvalifikacije za radnike iz ugroženih sektora poput rudarstva

  4. Transparentne javne nabavke opreme i usluga

  5. Razvoj povezane saobraćajne i železničke infrastrukture za transport komponenti

Budući koraci i rokovi

  • Januar 2026 – početak izgradnje hale i prve proizvodne linije

  • Juni 2026 – puštanje prve linije u probni rad

  • Decembar 2026 – završetak druge faze proširenja kapaciteta

  • 2027 – komercijalna proizvodnja i isporuke prvih modula evropskim proizvođačima


Zaključak

Potpisivanje memorandum između CATL-a i Srbije o izgradnji fabrike litijumskih baterija u Zrenjaninu predstavlja istorijski iskorak za domaću industriju i zelenu ekonomiju. Investicija u vrednosti 2 milijarde evra donosi 1500 novih radnih mesta, transfer najnovijih tehnologija, saradnju sa univerzitetima i mogućnost da Srbija postane regionalni centar za proizvodnju baterija. Iako postoje izazovi s lancima snabdevanja i zaštitom životne sredine, pravilna implementacija subvencija i strateško planiranje mogu da garantuju dugoročnu održivost. Fabrika će pokrenuti novi talas industrijskog razvoja i pokazati da Srbija može biti deo svetske revolucije u električnoj mobilnosti.