Uvod
Svečano otvaranje prve metro linije u Beogradu održano je 14. jula 2025. godine na Savskom trgu, nakon decenija planiranja i izgradnje. Ovaj događaj predstavlja prekretnicu za glavni grad Srbije i prva je faza u dugoročnom projektu koji ima za cilj da poboljša saobraćajnu povezanost urbanih delova grada, smanji gužve u centru i unapredi kvalitet života građana. U ovom tekstu prenosimo neposredne utiske putnika koji su tog dana kročili na peron, objašnjavamo tehničke karakteristike prve trase, analiziramo prve reakcije stručnjaka i razmatramo planove za buduće etapa koje će povezivati Novi Beograd, Zemun i Mirijevo.
Istorijska pozadina projekta
Ideja o beogradskom metrou prvi put se pojavila početkom sedamdesetih godina dvadesetog veka u sklopu generalnog urbanističkog plana grada. Tada su urbanisti predlagali podzemni sistem koji bi pratila dva koridora: jedan preko Dunavske ulice i drugi preko Slavije do Voždovca. Iz finansijskih i političkih razloga projekat je stajao decenijama na čekanju. U prvoj deceniji dva hiljade ponovo su pokrenute analize izvodljivosti uz podršku stranih investitora i Evropske unije.
Ključni koraci u realizaciji moderne metro mreže bili su:
1 Izrada tehničke dokumentacije i procena troškova
2 Formiranje državnog preduzeća za metro i imenovanje stručnih timova
3 Tender za izgradnju tunela i stanica uz nadzor međunarodnih eksperata
4 Gradnja prvih kilometara tunela ispod Save i Savske, uz savremene TBM mašine
5 Postavljanje šinskog sistema i elektroopreme prema evropskim standardima
Nakon više od petnaest godina priprema i izgradnje, prva metro linija je konačno spremna za putnike.
Tehničke karakteristike prve metro linije
Prva metro linija Beograda proteže se na dužini od dvadeset kilometara i obuhvata petnaest stanica. Trasa povezuje Savski trg sa Voždovcem prolazeći ispod centra grada. Ključne karakteristike sistema uključuju:
Vozni park: dvadeset modernih voznih kompozicija sa automatskom regulacijom brzine i klimatizacijom u svakom vagonu
Šine i signalizacija: evropski standard ETCS nivo dva za bezbedno kretanje vozila i precizno razmicanje između kompozicija
Napajanje: dvofazni sistem napona od devet stotina volti kroz tračnice, uz rezervno napajanje za slučaj prekida struje
Stanice: dubina varira između trideset i šezdeset metara, sa po dva ulaza izlaza i pristupom za osobe sa invaliditetom
Bezbednost: video nadzor na peronima i u vozovima sa centralnim operativnim centrom za kontrolu i koordinaciju interventnih službi
Ovaj sistem je dizajniran za kapacitet od šezdeset hiljada putnika na sat u jednom pravcu uz moguće povećanje frekvencije vožnji tokom špica.
Ceremonija otvaranja i reakcije zvaničnika
Svečanosti na Savskom trgu prisustvovao je predsednik Republike, gradonačelnik Beograda i predstavnici Ministarstva saobraćaja. Program je započeo intoniranjem himne Srbije uz hor vojske, a potom su zvaničnici presekli traku na ulazu prve stanice. Govornici su istakli značaj projekta za ekonomski razvoj i ekološko rasterećenje saobraćaja.
Gradonačelnik je rekao da su građani čekali ovaj trenutak decenijama i da je metro jedna od stubova budućeg urbane infrastrukture grada. Predsednik je naglasio da je saradnja sa partnerima iz inostranstva omogućila transfer znanja i finansiranje uz najpovoljnije kamatne stope. Nakon obraćanja publika je ušla na peron i provezla se prvim voznim sastavom do sledeće stanice.
Utisci putnika
Među prvima koji su kročili na peron bili su studenti, penzioneri i zaposleni u IT sektoru. Razgovarali smo sa nekoliko putnika:
Marko, dvadeset devet godina, IT stručnjak: rekao je da je dugo čekao da preskoči gužve u tramvajima i da je prvi utisak brzina vožnje impresivna.
Ana, studentkinja režije: rekla je da je bila iznenađena prostranošću stanice i čistom keramikom na zidovima. Ona očekuje da će metro poboljšati dostupnost kulturnih centara.
Dragan, penzioner: istakao je da je ulazak u voz sa niskim pragom čini lakšim ulazak sa šetalicom. Pohvalio je izgovorne table sa najavama stanica na srpskom i engleskom.
Svi su istakli da je osećaj sigurnosti zbog video nadzora i protivpožarnih sistema dodatni adut u odnosu na autobuske stanice.
Uticaj na saobraćajne gužve i život u gradu
Prva analiza Instituta za saobraćaj pokazuje da se tokom vikenda posle otvaranja prosečno smanjio broj vozila u centru grada za petnaest procenata. U radnim danima tokom špica metro može preuzeti do deset hiljada putnika na sat što će rasteretiti tramvaje linija pet i šest.
Pokretanje linije je podstaklo i razvoj oko stanica jer će investitori graditi stambeno poslovne komplekse u neposrednoj blizini. Očekuje se da će stanarine u radijusu petsto metara od stanica rasti za deset do dvadeset procenata tokom narednih godinu dana.
Smanjenje broja automobila ima i ekološki efekat jer se smanjuje emisija izduvnih gasova u centru. Lokalne komunalne službe su zabeležile pad zagađenja vazduha u oblasti Savskog trga tokom prvih sedam dana rada metroa.
Budući planovi i širenje mreže
Plan beogradske metro mreže obuhvata ukupno četiri linije koje će grad povezati u obliku latiničnog slova H. Druga faza se odnosi na produženje prve linije do Zemuna i Mirijeva sa očekivanom završetkom radova do dve hiljade dvadeset osme godine. Treća linija će povezati Novi Beograd sa Zvezdarom, dok će četvrta i peta linija povezivati aerodrom i Novu Palilulu.
Za svaku fazu predviđene su stanice u blizini univerzitetskih kampusa i poslovnih zona. Očekuje se da će do dve hiljade trideset prve godine mreža metroa u Beogradu imati više od osamdeset kilometara sa preko pedeset stanica.
Zaključak
Otvaranje prve metro linije u Beogradu predstavlja početak nove ere u razvoju gradskog prevoza. S obzirom na tehničke karakteristike i kapacitet sistema metro će postati osnovno sredstvo prevoza za svakodnevne putnike. Prvi utisci putnika pokazuju zadovoljstvo brzinom, komforom i bezbednošću. Projekat je dugoročna investicija u urbanu mobilnost i ekološku održivost.
Kako se mreža bude širila metro će integralno oblikovati urbano lice Beograda i podstaći dalji privredni i kulturni razvoj. Ovaj trenutak potvrđuje da Srbija može uspešno realizovati velike infrastrukturne projekte uz međunarodnu saradnju i stručne timove.