Uvod
Dana 14. jula 2025. Vlada Republike Srbije donela je odluku o produženju vize za digitalne nomade sa godinu na dve godine. Ova promena otvara nove mogućnosti za stručnjake koji rade na daljinu i traže stabilno radno okruženje u srcu Balkana. U nastavku teksta pročitaćete sve što vam je potrebno da biste se prijavili za vize u ovoj kategoriji, kako da pravovremeno regulišete administrativne obaveze i kako da maksimalno iskoristite boravak u gradovima poput Beograda, Novog Sada ili Niša. Uz to dobijate korisne savete za smeštaj, preporuke coworking prostora i informacije o troškovima života.
Šta je viza za digitalne nomade u Srbiji
Viza za digitalne nomade namenjena je stranim državljanima koji obavljaju samostalni ili zaposlen rad na daljinu za kompanije registrovane van Srbije. Do jula 2025. godine ona je važila godinu dana uz mogućnost jednokratnog produženja za još godinu dana. Produženje boravka na dve godine pojednostavljuje planiranje i omogućava dugoročne projekte u Srbiji. Uz vize za privremeni boravak digitalni nomadi mogu legalno otvarati bankovne račune, koristiti zdravstveno osiguranje i iznajmljivati stanove po povlašćenim uslovima.
Prednosti
Ova kategorija omogućava pojačanu pravnu sigurnost radnom vremenu i obavezama bez potrebe za lokalnim poslodavcem, pristup zdravstvenoj zaštiti pod istim uslovima kao strani državljani i mogućnost otvaranja poreskog broja ukoliko planirate finansijske aktivnosti unutar Srbije.
Novi uslovi i produženje na dve godine
Produženje na dve godine stupilo je na snagu odmah nakon objave u Službenom glasniku Republike Srbije 14. jula 2025. Novi uslovi podrazumevaju:
• dokaze o mesečnim primanjima od najmanje 2 500 evra ili ekvivalent u drugoj valuti,
• obaveznu zdravstvenu polisu za celu dužinu boravka,
• dokaz o smeštaju na teritoriji Srbije,
• potvrdu da ne posedujete dosije u evidenciji stranih policija.
Ove uslove treba dostaviti prilikom prve prijave i ista dokumenta ponovo priložiti za produženje. Zbog trajanja od dve godine preporučuje se da zdravstveno osiguranje ima pokriće za celu dužinu boravka bez ’prekida‘ i da potvrda o smeštaju bude ugovor o iznajmljivanju stana za period od najmanje devetnaest meseci.
Koraci za apliciranje i produženje vize
Procedura za dobijanje prve vize i za produženje slična je i obuhvata sledeće korake:
1 Prijava na e-portal Državne uprave za digitalne usluge;
2 popunjavanje elektronskog formulara uz priložen zahtev za vizu kategorije DPDN;
3 priprema skeniranih dokumenata: pasoš, fotografija po standardu ICAO, dokaz o prihodima, zdravstvena polisa i potvrda o smeštaju;
4 zakazivanje termina u konzularnom odeljenju Ambasade ili konzularnoj kancelariji u Beogradu;
5 lično podnošenje dokumenata i plaćanje administrativne takse od 100 evra;
6 dobijanje rešenja o privremenom boravku koje stupa na snagu od datuma predviđenog u rešenju.
Za produženje je potrebno da podnesete iste stavke najkasnije 30 dana pre isteka važeće vize. Ako propustite taj rok može doći do prekida boravka i potreba za ponovnom prvom prijavom.
Administrativni saveti i dokumentacija
Da biste olakšali čitav proces, obratite pažnju na sledeće savete:
• fotografije u boji moraju biti sveže i jasne, bez senki i refleksija;
• format PDF dokumenata ne sme biti zaštićen lozinkom;
• pasoši moraju važiti najmanje šest meseci od datuma isteka vize;
• za potvrdu o prihodima mogu se koristiti ugovori o freelancingu ili izvodi sa stranih računa;
• bolje je imati višegodišnji ugovor o zdravstvenom osiguranju nego polisu na mesečnom nivou.
U slučaju bilo kakvih nejasnoća kontaktirajte konzularni tim preko zvaničnog emaila Državne uprave ili preko call centra. Preporuka je da sve dokumente pripremite i proverite najmanje dve nedelje pre terminiranja.
Finansijski aspekti i poreske olakšice
Digitalni nomadi su u većini slučajeva oslobođeni obaveze plaćanja poreza na dohodak u Srbiji jer porezni rezidenti ostaju kompanije ili klijenti iz inostranstva. Ipak ukoliko ostvarite prihode po osnovu lokalnih aktivnosti preporučuje se da otvorite poreski broj i raspitate se o mogućnostima paušalnog oporezivanja.
Troškovi života u Beogradu iznose prosečno od 800 do 1 200 evra mesečno za smeštaj hranu i ostale troškove. U manjim gradovima poput Novog Sada ili Niša taj iznos može biti i do 30 odsto niži. Prednosti nižih troškova života iskorišćene su od strane mnogih nomada za ulaganje u putovanja po regionu.
Saveti za radno okruženje i coworking prostore
Beograd je dom više od dvadeset coworking prostora i startap hubova. Neki od najpopularnijih su:
• Impact Hub Belgrade centar za inovacije sa otvorenim prostorom za rad i redovnim networking događajima;
• Startit Centar Novi Sad nudi fleksibilne pakete uz pristup mentorskoj zajednici;
• Node Hub u Nišu predstavlja modernu zonu za rad sa brzim internetom i udobnom opremom;
• Mašina radionički prostor u Beogradu sa posebnim mestom za timski rad.
Za većinu prostora potrebno je izvršiti onlajn registraciju i uplatiti ukupnu naknadu unapred za izabrani paket. Mesečne članarine kreću se od 100 do 250 evra zavisno od lokacije i uključenih dodatnih usluga.
Životni troškovi i smeštaj
Prilikom izbora smeštaja razmotrite sledeće opcije: stanovi preko agencija prodaje i izdavanja nekretnina, duži boravak u apartmanima preko platformi za kratkoročni zakup i izmene sa lokalnim iznajmljivačima. U Beogradu prosečni zakup jednosobnog stana u centru košta oko 500 evra; trošak mesečnih komunalija dodaje još 80 do 120 evra.
U manjim gradovima stanarina može biti i do dva puta manja. Da biste uštedeli preporučuje se obrok u lokalnim pijacama i korišćenje javnog prevoza. Mesečna karta za gradski prevoz u Beogradu košta 25 evra.
Kulturne i socijalne aktivnosti
Osim radnih obaveza digitalni nomadi u Srbiji mogu uživati u bogatoj kulturnoj ponudi i događajima:
• kafanska večer na Skadarliji sa živom muzikom;
• letnji festivali na Ušću i Kalemegdanu;
• obilasci znamenitosti na Dorćolu i Beton hali;
• kratki izleti do Fruške gore i Oplenac;
• učešće na radionicama jezika i tradicionalnih zanata.
Saradnja sa lokalnim zajednicama i bolje razumevanje kulturnih običaja pomaže prilagođavanju i socijalnoj integraciji. U mnogim gradovima postoje i lokalne grupe nomada koje organizuju sastanke i zajedničke aktivnosti.
Kako uskladiti život i rad
Da biste maksimalno iskoristili boravak pod vedrim nebom Srbije dobro je postaviti realan raspored rada i odmora. Pravilo 80 20 se pokazalo uspešnim kod mnogih nomada: 80 procenti vremena posvećeni su fokusu na projekte dok preostalih 20 procenti služi za upoznavanje grada i relaksaciju.
Primenom tehnika poput pomodoro rada i planiranja nedeljnih ciljeva uz beleženje napretka izbegavate izgaranje i održavate visoku produktivnost. Uživanje u lokalnoj kuhinji i druženje sa kolegama nomadima daje dodatnu energiju.
Zaključak i preporuke
Produženje vize za digitalne nomade na dve godine stavlja Srbiju na mapu najprivlačnijih destinacija za rad na daljinu u regionu. Pridržavanje administrativnih pravila uz pravovremenu pripremu dokumenata garantuje nesmetan boravak i miran rad. Istraživanje coworking prostora, pametno upravljanje troškovima i aktivno učešće u kulturnom životu dovode do uravnoteženog profesionalnog i privatnog iskustva.
Iskoristite priliku, aplicirajte na novu dvogodišnju vizu i otkrijte kako je rad iz Srbije postao prijatna svakodnevica za digitalne nomade.