Uvod
Izveštaj Saveta Evrope koji je objavljen 2. jula 2025. godine ukazuje na ozbiljne propuste u postupanju policije prema mirnim antikorupcijskim protestima u Srbiji . U dokumentu, koji potpisuje komesar za ljudska prava Michael OFlaherty nakon posete Beogradu krajem aprila, izražena je zabrinutost zbog prekomerne upotrebe sile, arbitrarnih privođenja i neadekvatnete istrage incidenata . Ovaj izveštaj predstavlja prekretnicu u pogledu načina na koji međunarodne organizacije ocenjuju stanje ljudskih prava i slobodu okupljanja u Srbiji; on može uticati na tempo evrointegracija i na unutrašnju reformu policijskog sistema.
Kontekst protesta i reakcija vlasti
Studentski i antikorupcijski protesti traju od novembra 2024. godine, podstaknuti tragičnom nesrećom u Novom Sadu i otporom javnosti prema korupciji i nesigurnim infrastrukturnim projektima. Demonstranti su zahtevali prevremene izbore, veću transparentnost i zaštitu prava građana.
Snage bezbednosti su više puta intervenisale, koristeći suzavac, pendreče i opremu za rasterivanje demonstracija; stotine studenata je povređeno, dok su pojedini morali na bolničko lečenje . Reakcija vlasti bila je mešovita; s jedne strane datoše deklarativna podrška slobodi okupljanja, a s druge su se forsirale mere suzbijanja demonstracija pod geslom bezbednosti javnog reda.
Nalazi izveštaja Saveta Evrope
1. Prekomerna upotreba sile
Izveštaj navodi primere neopravdane primene pendreča i suzavca bez prethodnog upozorenja i jasno je pozvao Srbiju da uspostavi jasne procedure za proporcionalno reagovanje na javne skupove.
2. Arbitrarna privođenja
Prisustvovali su slučajevi hapšenja učesnika protestnog marša bez osnovane sumnje i bez prilike za pravnu pomoć tokom privođenja.
3. Neadekvatna istraga povreda
Nadležni organi nisu sproveli nezavisne istrage o povredama demonstranata, što je u suprotnosti sa obavezama Srbije prema Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima .
4. Atmosfera zastrašivanja
Izveštaj konstatuje da je retorika visokih političkih zvaničnika doprinela jačanju osećaja straha među građanima i organizatorima protesta.
Michael OFlaherty je naglasio potrebu za jačanjem obuke policijskih službenika o ljudskim pravima i za uspostavljanjem mehanizama civilne kontrole policije .
Implikacije za budućnost građanskih sloboda
A. Reformisanje policijskih procedura
Vlada bi mogla uvesti obavezne standarde postupanja s demonstrantima, uključujući upotrebu teleskopskih kamera i nezavisnih posmatrača prilikom velikih skupova.
B. Jačanje pravnog okvira
Potrebno je usvojiti zakon o slobodi okupljanja koji detaljno reguliše prava i obaveze demonstranata i policije, sa jasnim mehanizmom za sankcionisanje zloupotreba.
C. Uticaj na evropski put
Izveštaj Saveta Evrope stiže u momentu kada Srbija pregovara o otvaranju novih poglavlja u pristupnim pregovorima; Evropski parlament i Komisija će sigurno uzeti u obzir poštovanje ljudskih prava prilikom ocene napretka .
D. Uloga medija i civilnog društva
Nezavisni mediji i nevladine organizacije mogu koristiti ovaj izveštaj za pritisak na vlasti i za informisanje široke javnosti o značaju mirnog protestnog izraza.
Reakcije domaćih aktera
Opozicione stranke su zatražile hitnu sednicu parlamenta i predlog izmene zakona o policiji.
Ministar unutrašnjih poslova tvrdi da su policajci postupali po zakonu i da će privođenja biti istražena interno.
UG Ne davimo Beograd i Studentski parlament Univerziteta u Beogradu organizovali su konferenciju za štampu i pozvali Savet za borbu protiv torture pri Vladi da se uključi u nadzor.
Preporuke za građane i aktiviste
Pratite zvanične kanale Saveta Evrope i Ministarstva unutrašnjih poslova za ažuriranja.
Obezbedite video dokumentaciju svake interakcije sa policijom i dubinski je arhivirajte.
Koristite pravnu pomoć nevladinih organizacija koje nude besplatnu podršku demonstrantima.
Organizujte edukativne radionice o pravima na skup i procedurama u slučajevima hapšenja.
Uspostavite mreže solidarnosti sa regionalnim grupama u Novom Sadu i Nišu za hitne reakcije.
Zaključak
Izveštaj Saveta Evrope o prekomernoj upotrebi sile na antikorupcijskim protestima u Srbiji predstavlja ključni signal potrebne promene. On ukazuje na konkretne propuste u postupanju nadležnih institucija i otvara put za reformu zakonskog i operativnog okvira policije. Uvođenjem standarda proporcionalnosti, povećanjem transparentnosti istraga i jačanjem mehanizama zaštite prava demonstranata, Srbija može pokazati opredeljenje ka evropskim vrednostima i demokratskim principima. Zaštita građanskih sloboda i poštovanje prava okupljanja ne sme ostati samo deklarativni cilj već praktična realnost.
Ovaj izveštaj je prilika da se pokrene dijalog unutar društva; svaki građanin i svaka organizacija imaju odgovornost da podrže mirno izražavanje nezadovoljstva i da zajedno grade bolju budućnost zemlje.