Kako uvođenje elektronskog sistema naplate putarine na autoputu „Miloš Veliki“, koje stupa na snagu 13. jula 2025., utiče na putnički i teretni saobra

Objavljeno:

Detaljna analiza uticaja prelaska na elektronsku naplatu putarine bez zaustavljanja vozila na autoputu „Miloš Veliki“, uključujući promene u protoku saobraćaja, logističkim rutama, budžetima putnika i prevoznika te predloge za prilagođavanje privatnog i javnog sektora.

Od: u kategoriji: Vesti

Uvod

Od 13. jula 2025. auto-put „Miloš Veliki“ prelazi na elektronski sistem naplate putarine koji omogućava prolaz vozila bez zaustavljanja na rampama. Putnici i teretni prevoznici više neće morati da staju na naplatnim rampama već će se prolazak registrovati putem senzora i RFID uređaja montiranih na vozilu ili kioscima za jednokratne nalepnice. Ovaj prelazak treba da poboljša protočnost, smanji gužve i emisiju štetnih gasova i optimizuje troškove transporta. U nastavku ćemo detaljno objasniti kako sistem funkcioniše, kakve su nove obaveze korisnika, kakav je očekivani uticaj na putnički i drumski teretni saobraćaj, analizu troškova, prednosti i izazove, te preporuke za putnike, prevoznike i državne organe.


1 Kako sistem radi

Sistem elektronske naplate (ETC) bazira se na dva modela:

  1. RFID uređaj za pretplatnike – vozila registruju korisnici u banci ili kod ovlašćenog provajdera, dobijaju elektronsku nalepnicu (tag) koja se postavlja iza vetrobrana; prolazak kroz prolaze s nadstrešnicom automatski beleži i skinuta je odgovarajuća putarina s korisničkog računa

  2. Jednokratne nalepnice – povremenim korisnicima omogućeno je da na kiosku kupe nalepnicu za jedan ili više prelaza koja važi određen broj dana; nalepnica sadrži QR kod koji se očitava na prolazu

Sistem je povezan sa centralnim registrom i bančnim sistemom kako bi se obezbedila bezbednost transakcija i realno vreme za popunjavanje stanja.


2 Uticaj na putnički saobraćaj

2.1 Skraćeno vreme putovanja

Dosadašnje zaustavljanje i ponovno pokretanje vozila na rampama stvaralo je zagušenja u praznom i u špicu saobraćaja. Prelazak na ETC uklanja zadržavanje do 30 sekundi po vozilu čime se u pik satima prosečno smanjuje vreme zastoja za 40 posto.

2.2 Povećana protočnost

Sa kapacitetom od osam traka s obe strane, od kojih su četiri rezervisane za RFID i četiri za jednokratne nalepnice, sistem može da procesuira i do 2000 vozila na sat u svakom smeru.

2.3 Bezbednost i udobnost

Nema potrebe za zaustavljanjem, što smanjuje rizik od sudara i poboljšava udobnost putnika posebno u uslovima vrućine ili buku izvan vozila.


3 Uticaj na drumski teretni transport

3.1 Optimizacija rute

Teretna vozila sada mogu da planiraju putovanje s integrisanim ETC uređajem, što omogućava kontinualan prolaz bez zastoja i snižava troškove goriva.

3.2 Smanjeni operativni troškovi

Bilo da je reč o vozilima s standardnom ili povećanom dozvoljenom masom, RFID sistem automatski obračunava kategoriju vozila i tuarinu u skladu s ulogom što eliminiše greške ljudskog faktora i prikupljanje podataka na licu mesta.

3.3 Precizno praćenje

Fleet menadžeri dobijaju uvid u tačno vreme prolaska, brzinu i eventualne prekide, što unapređuje planiranje distribucije i poboljšava usluge klijentima.


4 Finansijska analiza i poređenje

4.1 Troškovi prelaska

  • Pretplatnička nalepnica košta 20 evra godišnje uz minimalno stanje od 50 evra za putarine

  • Jednokratne nalepnice koštaju od 2 do 10 evra zavisno od relacije

4.2 Uštede korisnika

Tipična ušteda na gorivu zahvaljujući eliminaciji zaustavljanja iznosi oko 5 posto po prelasku, što za prosečan automobil na relaciji Beograd–Čačak znači uštedu od 3 do 4 evra po vožnji.

4.3 Budžet puteva Srbije

Povećana protočnost i smanjeni operativni troškovi naplatnih mesta povećavaju očitavanje i redukuju troškove plata i goriva za radnike na naplatnim rampama.


5 Prednosti i izazovi

5.1 Prednosti

  1. Smanjenje zagađenja kroz neprekidnu vožnju

  2. Povećana protočnost i smanjene gužve

  3. Niži operativni troškovi za korisnike i upravljača

  4. Precizna evidencija i transparentnost toka putarina

5.2 Izazovi

  1. Potreba za edukacijom vozača o novim procedurama i modelima nalepnica

  2. Usklađivanje sistema sa međunarodnim standardima za prekogranične transportne tokove

  3. Tehnička održavanja RFID nadstrešnica i kioska

  4. Upravljanje izuzetnim situacijama poput nestanka električne energije ili kvara na mreži

Za svaku stavku preporučujemo strateške protokole i planove za obuku osoblja.


6 Preporuke za korisnike i aktere

  1. Rani prelazak na pretplatnički RFID model radi dugoročnih ušteda

  2. Planiranje rute uz integrisane mape i aplikacije s ETC podacima

  3. Investicije prevoznika u kompatibilnu opremu i softver za upravljanje flotom

  4. Državni akteri da omoguće promociju i subvencije za početne troškove korisnika

  5. Edukativne kampanje na društvenim mrežama i putem saobraćajnih udruženja kako bi se povećalo poverenje


7 Studije slučaja iz regiona

  • Hrvatska prelazak na ENC sistem skratio je prosečno vreme čekanja za 35 posto

  • Mađarska mreža M6 autoputa uvela je RFID naplatu i smanjila gužve na rampama tokom letnjih sezona

  • Rumunija integriše ETC s elektronskom vinjetom za turističke autobuse

Ove prakse pomažu u unapređenju domaćeg sistema.


8 Zaključak

Uvođenje elektronskog sistema naplate putarine 13. jula 2025. na autoputu „Miloš Veliki“ predstavlja značajan korak ka modernizaciji saobraćajne infrastrukture u Srbiji. Povećana protočnost, uštede goriva i preciznija evidencija putarina dovode do bolje usluge za putnike i prevoznike. Istovremeno je neophodno da država i privatni sektor koordinisano rade na edukaciji, održavanju opreme i promociji novih modela nalepnica kako bi se maksimalno iskoristile prednosti ETC sistema.

Pozivamo sve korisnike da blagovremeno prilagode svoja vozila i rutine, a donosioce odluka da podrže dalja unapređenja koja vode ka efikasnijem, ekonomičnijem i ekološki prihvatljivijem putnom saobraćaju.